آموزش: جلوگیری از هک شدن مودم و استفاده دیگران از اینترنت شما

آموزش: جلوگیری از هک شدن مودم و استفاده دیگران از اینترنت شمانقد و بررسی محصول

تعداد کاربران اینترنت وای فای روز به روز در حال افرایش است و با استفاده از مودم های بی سیم، مشکل استفاده غیر مجاز افراد ناشناس از اینترنت دیگران نیز مطرح شده است. عدم رعایت نکات امنیتی موجب دسترسی افراد ناشناس به اینترنت وای فای می شود.اگر احساس میکنید سرعت اینترنت شما از حد معمول پایین تر آمده یا حجم اشتراک به طور غیر عادی کم می شود ممکن است همسایه های شما به اینترنت وای فای شما دسترسی پیدا کرده باشند. خوشبختانه چندین روش برای شناسایی استفاده غیر مجاز وجود دارد. در این مطلب آموزش جلوگیری از هک شدن مودم وای فای و شناسایی افراد غیر مجاز را آموزش می دهیم. با سخت افزار همراه باشید.
 

خطرات
یکی از بزرگ ترین مشکلات دسترسی غیر مجاز به وای فای کاهش سرعت اینترنت می باشد که در واقع موجب کاهش پهنای باند اینترنت می شود. برای مثال اگر چندین کامپیوتر ،گوشی هوشمند و تلوزیون و...را به یک مودم وای فای وصل کنید شاهد کاهش سرعت اینترنت خواهید بود.البته دزدی اینترنت فقط مختص هک شدن وای فای نمی  باشد و بسیاری از سرویس دهندگان اینترنت نیز از مشترکان خود سو استفاده کرده به این صورت که اعلام شده هرچقدر مصرف اینترنت بیشتری داشته باشید باید هزینه کمتری پرداخت کنید که البته این عمل به صورت برعکس صورت میگیرد! اگر هزینه های اینترنت شما افزایش یافته و اینترنت بیشتری در ماه مصرف میکنید ممکن است یکی از همسایگان شما از اینترنت شما استفاده کند.

علاوه بر سرعت پایین یک مودم با ضریب امنیت پایین موجب افزایش خطرات امنیتی می شود. ممکن است همسایگان شما فقط از اینترنت شما برای استفاده اینترنتی استفاده کنند اما یک مودم با امنیت پایین میتواند به افراد ناشناس اجازه دیدن وب سایت هایی که شما از آن ها بازدید کرده اید ، دسترسی به وسایل متصل به شبکه و حتی انتقال ویروس به کامپیوتر شما را بدهد. همچنین افراد ناشناس میتوانند از اینترنت شما برای انجام  کار های غیر قانونی استفاده کنند. فکر میکنید اگر چنین اتفاقی روی دهد چه کسی کار غیر قانونی انجام داده است؟ مسلما شما !

 

شناسایی افرادی که از وای فای شما استفاده میکنند
اگر احساس می کنید کسی از اینترنت شما استفاده میکند میتوانید با زدن آدرس 192.168.1.1 یا 192.168.2.1 در مرورگر خود به صفحه ی ادمین مودم متصل شوید. برای اتصال به این صفحه به یک نام کاربری و رمز عبور نیاز دارید که به طور پیش فرض در اکثر مودم ها admin  و 1234(یا هر دو مورد admin) می باشد در صورت بروز مشکل برچسب زیر مودم خود را بررسی کنید.

پس از ورود به صفحه ی ادمین با جستجو در لیست Media Access Control (MAC)  میتوانید کامپیوتر های متصل شده به مودم را مشاهده کنید. مکان مک آدرس در مودم های مختلف متفاوت است اما ممکن است آن را زیر  wireless configuration ، wireless status  یا  DHCP client مشاهده کنید. در لیست مک آدرس میتوانید آی پی مک کامپیوتر های متصل به مودم را مشاهده کنید اگر در خانه یا محل کار برای مثال 4 دستگاه دارید و 6 دستگاه در مک آدرس مودم وجود دارد به این معناست که کسی از اینترنت شما به صورت غیر مجاز استفاده میکند. در صفحه مک آدرس میتوانید مک آدرس دستگاه های هوشمند خود را در اختیار مودم قرار دهید تا مودم فقط به این دستگاه ها متصل شود. بدست آورد مک آدرس در هر سیستم عامل روش متفاوتی دارد. همچنین نرم افزار هایی مانند who’s on my Wi-Fi نیز وجود دارند که شناسایی و مسدود کردن افراد ناشناس را برای شما بسیار راحت میکند.

 

قفل کردن

اگر کسی از اینترنت شما استفاده میکند بهتر است امنیت مودم خود را افزایش دهید. اگر مودم نام کاربری و پسورد جهت اتصال به آن را ندارد در اولین فرصت برای تنظیم کردن آنها اقدام کنید. اگر از رمز عبور پیش فرض مودم استفاده میکنید آن را تغییر دهید. این کار را میتوانید از صفحه ی ادمین مودم خود انجام دهید. نکته بسیار مهم و حائز اهمیت این است که در صورت پشتیبانی مودم، نوع رمز نگاری آن  را حتما بر روی WAP2 قرار دهید.

در ماه های اخیر بسیاری دیده شده که مودم های وای فای با گوشی های اندرویدی هک میشوند دلیل آن هم یک نقص امنیتی در مودم های دارای WPS می باشد. اگر مودم شما دارای WPS میباشد بهتر است هرچه سریع تر از طریق صفحه ادمین مودم اتصال با WPS را در مودم های خود مسدود کنید که با این کار احتمال هک شدن مودم را تا میزان زیادی کاهش می دهید.


 

MAC Address چیست؟

بدلیل یونیک (غیر تکراری) بودن آدرس مک در کارت های شبکه، می توان با فعال کردن محدودیت دسترسی به شبکه بیسیم با استفاده از MAC Address Filtering، تنها به کلاینت های خاصی اجازه دسترسی به شبکه وایرلس را داد حتی اگر رمز شبکه بیسیم را در اختیار داشته باشند. البته در برخی مدل های روتر وایرلس، می توان این کار را بصورت بلعکس نیز انجام داد یعنی دسترسی فقط کلایت های خاصی را محدود کرد و به بقیه امکان اتصال داد.

به یاد داشته باشید، بودن در لیست MAC Address های مجاز، نیاز به وارد کردن رمز شبکه بیسیم را حذف نخواهد کرد. پس برای اتصال به شبکه وایرلس هم داشتن رمز بیسیم و هم مجاز بودن در لیست MAC Address ها ضروری است.


1. ابتدا گزینه MAC Address Filter را در تنظیمات دستگاه وایرلس پیدا کنید. این گزینه معمولا در قسمت تنظیمات Wireless قرار دارد. اما در مدل مثال (مودم D-LINK DSL-2600U)، در قسمت Advanced قرار دارد. در این صفحه آیتم Activated را برای فعال کردن MAC Address Filter در قسمت Status (شماره 1) انتخاب کنید. در قسمت Action (شماره 2)، اگر می خواهید فقط به مک آدرس های خاصی اجازه اتصال دهید، گزینه Allow Association را برگزینید ولی اگر می خواهید فقط مک آدرس های خاصی نتوانند متصل شوند، گزینه Deny Association را انتخاب کنید و در قسمت MAC Address ها (شماره 3) لیست آدرس های مک مورد نظر را وارد کنید. سپس روی Apply Setting برای ذخیره تغییرات، کلیک کنید.

 2.  راه دیگر این است که، در حالتی که MAC Address Filtering غیر فعال است، به کلاینت های مورد نظر اجازه اتصال دهیم، دستگاه وایرلس، مک آدرس کلاینت های متصل شده را ذخیره و نمایش خواهد داد. برای این کار لیست کلاینت های متصل شده یعنی Connected Clients و یا DHCP Clients را در دستگاه وایرلس خود بیابید و لیست مک آدرس ها را از آنجا می توانید بدست آورید و در صفحه فوق وارد کنید و سرانجام MAC Address Filtering را فعال نمایید. لیست کلاینت های متصل شده معمولا در قسمت Status روتر وایرلس، قرار دارد. 


جهت ثبت دیدگاه به حساب کاربری خود وارد یا ثبت نام کنید.